Wszystko o:

agrigento sycylia

Anna Zawadzka

Sycylia. Podróże ze sztuką. Mitoraj w Agrigento

Sycylia. Podróże ze sztuką. Mitoraj w Agrigento

W Dolinie Świątyń mit od wieków splata się ze sztuką. W tym roku pośród przybytków starożytnych bóstw stanęło 17 brązowych kolosów jednego z najbardziej uznanych współczesnych artystów - Polaka Igora Mitoraja.

Makabra w antycznym Agrigento

Co łączy harmonijne greckie świątynie i zapiekanie ludzi we wnętrzu mosiężnego byka? Miasto Agrigento na południowym wybrzeżu Sycylii. Historia wspaniałych starożytnych budowli splata się tutaj z okresem panowaniem despoty, który z makabryczną fantazją pozbywał się swoich przeciwników.

Włochy dla odkrywców - ruiny, zamki, pałace

Włochy to miejsce szczególnie interesujące dla wielbicieli archeologii, starożytnych miast, zamków i pałaców. Podczas wycieczki do Włoch, po zwiedzeniu Rzymu, warto zobaczyć też te miejsca.

Moje sycylijskie ABC

Sami swoi Barokowe katedry i normańsko-arabskie pałace, włoski makaron i arabski kuskus - Sycylia to różnorodność tradycji, form, smaków. Wyspę, strategicznie położoną na środku Morza Śródziemnego, chcieli zdobyć wszyscy. Rządzili tu Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie

POLECAMY WIDEO

Agrigento (Sycylia)

Tempio della Concordia (Świątynia Zgody) to grecka świątynia z V w.p.n.e. Jedna z najlepiej zachowanych i najwspanialszych w Agrigento na Sycylii.

Agrigento (Włochy, Sycylia)

: podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,10589117,Sycylia__Podroze_ze_sztuka__Mitoraj_w_Agrigento.html?as=2 www.rzezba-oronsko.pl/?aktualnosci,539,dzien_zmierzch_i_noc_rzezby_igora_mitoraja_w_agrigento_wystawa_fotografii_

Re: Świątynia Junony, Agrigento (Sycylia)

Jeszcze raz bo zdjęcie się nie wkleiło... Świątynia Junony w Agrigento (Sycylia)

Re: Świątynie starożytne-Agrigento(Sycylia)

Agrigento(Sycylia) -Świątynia Kastora i Polluksa(V w.p.n.e.)-w tle miasto Agrigento -Świątynia Konkordii (V w.p.n.e.) -- fotoforum.gazeta.pl/5,2,tu-quoque.html

Re: Agrigento

: podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,10589117,Sycylia__Podroze_ze_sztuka__Mitoraj_w_Agrigento.html?as=2 www.rzezba-oronsko.pl/?aktualnosci,539,dzien_zmierzch_i_noc_rzezby_igora_mitoraja_w_agrigento_wystawa_fotografii_

Re: Świątynie starożytne-Agrigento(Sycylia)

-Agrigento-Świątynia Konkordii (V w.p.n.e.) --Świątynia Hery (V w.p.n.e.) -- fotoforum.gazeta.pl/5,2,tu-quoque.html

sycylia

Sycylia

Położenie Sycylii: Sycylia to największa i najbardziej zaludniona wyspa na Morzu Śródziemnym, położona trzy kilometry od Półwyspu Apenińskiego.

Pogoda na Sycylii, kiedy jechać: Klimat Sycylii charakteryzuje się łagodną lecz deszczową zimą oraz gorącym i suchym latem. Sycylia to wyspa słońca. Średnia liczba słonecznych dni w roku sięga 300. Średnia roczna temperatura na Sycylii oscyluje w okolicach 21 stopni Celsjusza. W drugiej połowie sierpnia na Sycylii jest szczególnie tłoczno, gdyż na urlop zjeżdżają tu Włosi. Najlepszą porą roku na podróże po Sycylii jest wiosna. Wówczas rozkwita roślinność.

Jak dotrzeć na Sycylię: Tylko samolotem.

Zabytki, atrakcje, warto zobaczyć na Sycylii: Palermo, Taormina, Syrakuzy, Katania, Noto, Pałac Królewski w Palermo, Teatr Grecki w Syrakuzach, Zamek Ursino w Katanii, Kościół San Pancrazio w Taorminie, Palazzo Corvaja, wulkan Etna, Agrigento - Dolina Świątyń, Cefalu, Montreale, Wyspy Eolskie, Linosa, Caltagirone, Erice, Ragusa, Modica.

Najpiękniejsze plaże Sycylii: W San Vito Lo Capo, a także plaże w okolicach Cefalu oraz Taorminy.

Warto wiedzieć: Sycylia słynie z doskonałych win m.in. z wina Marsala. Warto spróbować pysznych lodów Cassate. To lody z sera ricotta, kandyzowanych owoców, pistacji, cukru i czekolady na cieście biszkoptowym. Sycylijczycy są bardzo życzliwi. Chętnie pomogą, wskażą drogę. Sycylijczycy nie lubią kiedy wypytuje się ich o mafię.