Wszystko o:

dania

Monika Witkowska

Dania na 6 sposobów

Dania na 6 sposobów

Chociaż na pozór wydaje się to dziwne, Danię z Polską łączy zaskakująco wiele rzeczy. Choćby biało-czerwone barwy narodowe czy Syrenki - symbole naszych stolic. No i słowo "tak", dzięki któremu Polacy uchodzą w Danii za bardzo uprzejmych, bowiem po duńsku oznacza ono "dziękuję".

Dania jedzenie. Specjały duńskie

Na charakter współczesnej kuchni duńskiej decydujący wpływ mają m.in. warunki pogodowe - zimny i wilgotny klimat wymaga dobrego odżywiania. Mięsa, warzwa i ziemniaki to tradycyjne jedzenie w Danii.

Dania Kopenhaga. Wyspa Zamkowa

Slotsholmen, Wyspa Zamkowa, jest historycznym sercem Kopenhagi i politycznym centrum Danii. To właśnie tutaj biskup Absalon założył pierwszy kopenhaski zamek.

Dania Kopenhaga. Ogrody Tivoli

Dania Kopenhaga. Ogrody Tivoli

się do 100 km/h, wykonując przy tym obroty o 360° w każdym kierunku. W parku jest wiele miejsc przeznaczonych dla dzieci, np. "Panda" czy "The Dragon Boats" (opis poszczególnych kolejek i innych atrakcji zainteresowani znajdą na stronie: www.tivoli.dk/composite 3353.htm).Dania

Dania. Festiwale, parady i jarmarki

Dania. Festiwale, parady i jarmarki

Mindeparken rozłożony będzie targ z pamiątkami. www.craa.dk Kopenhaga, 26-28 maja: Europejski Festiwal Piwa Na największym festiwalu piwa w Danii będzie można spróbować różnych rodzajów tego trunku z browarów z całego świata. Bilet wstępu - 100 i 200 koron duńskich. W cenie m.in

Dania. Kopenhaga na rowerze

Dania. Kopenhaga na rowerze

Wzorem moich ulubionym road movies wybrałem się do Kopenhagi drogą lądową, jeśli można tak określić podróż, której znaczną część odbyłem na promie firmy Scandlines, wyruszywszy z emanującego enerdowskim duchem Rostoku. Dania. Kopenhaga Po krótkiej walce na dworcu głównym z automatami sprzedającymi

Dania Kopenhaga. Portowy zaułek Nyhavn

Dania Kopenhaga. Portowy zaułek Nyhavn

Dania Kopenhaga. Niezwykła atmosfera NyhavnZanim zanurzymy się w jednej z sympatycznych i przytulnych piwniczek w tej części Kopenhagi albo zasiądziemy w którymś z zapraszających nas ogródków, warto zatrzymać się w zadumie przy krańcu Nyhavn, obok ustawionej tu wielkiej okrętowej kotwicy. Nazywana

Dania Kopenhaga. Najdłuższy deptak staromiejski - Stroget

Dania Kopenhaga. Najdłuższy deptak staromiejski - Stroget

Stroget przecina całą starą Kopenhagę, w tym dwa targi - Gammeltorv i Amagertorv - wokół których toczyło się od wieków życie gospodarcze stolicy Danii. Trakt ten spaja także dwa młodsze od poprzednio wymienionych place publiczne, leżące na obrzeżach Starego Miasta - plac Ratuszowy i Kongens Nytorv

Ta "tańcząca" ośmiornica, to najdziwniejsze danie, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Skusisz się na kęs?

Ta "tańcząca" ośmiornica, to najdziwniejsze danie, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Skusisz się na kęs?

Na pierwszy rzut oka wygląda to naprawdę przerażająco. Miseczka zupy a w niej ośmiorniczka. Po polaniu sosem sojowym, zaczyna się rzucać i niemal wypada z naczynia. Dopiero po chwili dostrzegamy, że zwierze wcale nie żyje. Na czym to polega? Danie, które widzimy na nagraniu, to katsu ika odori-don

Jakie dania można przygotować z kurek?

Jak szybko i smacznie przyrządzić kurki?Polecam placki ziemniaczane z kurkami: http://www.bistromama.pl/2012/08/kurki-na-wybiegu.html zupę krem z kurek: http://www.bistromama.pl/2012/10/zupa-krem-z-kurek-z-tymiankiem-i-salami.html Lub tartę z kurkami: http://www.bistromama.pl/2013/07/tarta-

Jakie są najważniejsze dania kuchni francuskiej?

Gdzie we Wrocławiu można zjeść smaczne wegetariańskie dania?

W Marche na ul. Świdnickiej są również dania wegetariańskie. Jest bardzo smacznie.

Jaka jest waluta w Danii?

Waluta w Danii to korona duńska (DKK).

Jakie są ceny biletów do muzeów i atrakcji w Danii?

POLECAMY WIDEO

Re: Legoland Dania - koszty

Do aldika w Danii to ja idę po lakrids is. Te na patyku, pakowane po 6 w paczce są moim zdaniem najlepsze. I karry sild. Mogę jeść codziennie. ;-)

Re: Legoland Dania - koszty

Ja lakrydsa (z chilli i oliwą) używam nawet do marynowania mięsa. Pierwszy raz jadłam coś takiego własnie w Danii. Uwielbiam też czarną herbatę aromatyzowaną lakrydsem i lakrydsowy syrup do kawy. ;-)

Re: Legoland Dania - koszty

Bardzo dziękuję snakelilith? za duży pakiet cennych konkretnych informacji. Planujemy wyjazd samochodami, bo oprócz Danii chcemy odwiedzić 2 miejsca ?po drodze?, a oprócz tego znajomi mają problemy z wypożyczalniami aut ze względu na wielkość rodziny.

Re: Legoland Dania - koszty

Dlatego, że znam dobrze Danię i wiem na co zwracać tam uwagę. A koło Legolandu przejeżdżałm już wiele razy, raz nawet z kuponami zniżkowymi z opakowania paluszków rybnych marki Iglo, ale odstraszyły mnie kolejki, więc wolałam spędzić dzień na plaży.

Re: Legoland Dania - koszty

Nie pamietam dokladnie, ale na pewno za butelke wody 0,5l placilam cos kolo 40 DKK. To byla chyba najdrozsza woda w moim zyciu. Tak Dania jest droga, jedzenie maja drozsze od nas sporo. Bywam dosc czesto. -- Bocianom już dziękuję :)

Re: Legoland Dania - koszty

Żarcie w Danii jest dość specyficzne, do tego okrutnie drogie. Do dzis pamietam koreczki śledziowe z cynamonem czy lody w stylu cornetto z anyżem zamiast czekolada, blehhhh, takie rzeczy niestety ładowały po pierwszym gryzie w koszu, mimo, ze moja rodzina jest raczej mało wybredna. -- :)

Re: Legoland Dania - koszty

OK, bilety wstępu, noclegi itd są na stronie. Czytałam jednak, że w Danii generalnie jest drogo, a w Legolandzie szczególnie. Nie wiem jednak, co autorzy rozumieją pod pojęciem ?drogo?. Chodzi mi o ceny jedzenia: obiad w knajpie w parku/poza parkiem, lody w parku, ceny w okolicznych sklepach

Legoland Dania - koszty

Proszę o informację te z pań, które były w Legolandzie w Danii o podanie kosztu wyjazdu (bez kosztu dojazdu i bez zakupu klocków lub innych pamiątek). Interesuje mnie miesiąc, w którym był wyjazd, liczba osób z podziałem na dorosłych i dzieci, liczba dni na miejscu i koszt.

Re: Legoland Dania - koszty

nawet jeszcze zmożniejsi Duńczycy też najczęściej biorą jedzenie w koszykach na plażę. Ale skąd ty możesz o tym wiedzieć trollu, Dania jest generalnie dla ciebie za droga.

Re: Legoland Dania - koszty

jeździć samochodem w Niemczech, to w Danii kręcenie się po okolicy uważam za wielką przyjemność.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów
dania

Dania

Dania: Państwo położone w Europie Północnej, najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii.

Dania położenie: Dania, mimo że nie leży na Półwyspie Skandynawskim, to zaliczana jest do krajów skandynawskich. Dania w 70 procentach powierzchni leży na Półwyspie Jutlandzkim, natomiast reszta znajduje się na 443 wyspach, z czego tylko 76 jest zaludnionych.

Dania podział: Dania dzieli się na regiony: Jutlandia Północna, Jutlandia Południowo-Wschodnia, Jutlandia Zachodnia, Jutlandia Wschodnia, Fionia, Zelandia Północna ze stolicą kraju w Kopenhadze, Zelandia Południowa i Wyspy Lolland oraz Falster i Mon, Bornholm.

Dania pogoda, kiedy jechać: Najlepiej zwiedzać Danię między majem a wrześniem. Najwięcej opadów występuje w sierpniu, najmniej w marcu. Najchłodniejszym miesiącem w Danii jest luty, gdy średnia temperatura spada do około 0°C. Najcieplejszym w Danii jest lipiec.

Dania wycieczki: Warto zobaczyć Kopenhagę, szerokie plaże nad Morzem Północnym, pejzaże Fionii, surowe piękno Wysp Owczych, kurorty Bornholmu.