Zakopane
Położenie Zakopanego: Zakopane leży na południu Polski. Rozciąga się u podnóży Tatr w kotlinie między należącą do Beskidów - Gubałówką, a masywem Giewontu.
Pogoda w Zakopanem, kiedy jechać: Najchłodniej jest tu w styczniu i lutym: średnio poniżej - 11°C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Najwięcej pada między czerwcem i lipcem. Klimat Zakopanego nie sprzyja astmatykom.
Jak dotrzeć do Zakopanego: Pociągiem: do Zakopanego można dojechać pociągiem ze wszystkich większych miast Polski - m.in. z Gdyni, Warszawy i Poznania. Autobusem lub własnym samochodem drogą krajową nr 95.
Atrakcje, zabytki, warto zobaczyć: Krupówki, Kuźnice, Gubałówka, skocznia narciarska - Wielka Krokiew, Muzeum Tatrzańskie, Butorowy Wierch, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Muzeum Jana Kasprowicza, Miejska Galeria Sztuki, Kąpielisko Szymoszkowa, Aquapark na Antałówce, Spływ Dunajcem, Wieś Chochołów.
Warto się wybrać: Dolina Pięciu Stawów, Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Gąsienicowa, wspinaczka lub wjazd kolejką na Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Czarny Staw Gąsienicowy, Giewont, Nosal.
Warto wiedzieć: Pogoda w Tatrach jest bardzo zmienna. Wybierając się na wycieczkę w góry warto ubrać się warstwowo. Górale są najlepszym i najpewniejszym źródłem wiedzy o pogodzie.
Oscypek to znak firmowy kuchni zakopiańskiej i góralskiej. Do wyboru są oscypki pełnotłuste i odtłuszczone, podpieczone i wędzone. Ciągle powstają nowe receptury.
Najbardziej znana potrawa to zupa Kwaśnica.