Wszystko o:

finlandia

Urszula Abucewicz

Polka w Finlandii: Wołodymyr Zełenski ma w sobie dużo SISU. Polacy zresztą też

Polka w Finlandii: Wołodymyr Zełenski ma w sobie dużo SISU. Polacy zresztą też

Na wieść, że Rosja zaatakowała Ukrainę, świat zamarł, kraje stowarzyszone w NATO zjednoczyły się, a te, które są poza sojuszem, wyraziły chęć dołączenia. Jednym z nich jest Finlandia, której granica z Rosją wynosi niemal 1400 km. Jakie nastroje panują w tym kraju? Czy Finowie szykują się na wojnę? I czego możemy się od nich nauczyć? Rozmawiamy z Aleksandrą Michtą-Juntunen, autorką książki "Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki", która od 15 lat mieszka i pracuje w Helsinkach.

Rosjanie znów odwiedzają Finlandię. "Mają dość pieniędzy i wielki apetyt na zakupy"

W lipcu Rosja i Finlandia zniosły obostrzenia dotyczące ruchu turystycznego spowodowane pandemią COVID-19. Tłumy z Rosji ruszyły na zakupy. Rosjanie, którzy chcą pojechać do Finlandii autobusem, muszą czekać na wolne miejsca aż do połowy sierpinia

Finlandia nie chce u siebie Rosjan. "Sytuacja jest nie do zniesienia"

Wiele rosyjskich autobusów pojawia się na przejściu granicznym Nuijamaa na południowym wschodzie kraju. Niektórzy pasażerowie planują tu wakacje, inni ruszają w dalszą drogę. Finlandia mówi jednak dość takiej sytuacji i planuje wstrzymać wizy turystyczne dla Rosjan. Ma to być akt solidarności z Ukrainą.

Gdzie na świecie można posłuchać prawdziwego śpiewu gardłowego?

odmianą na świecie jest śpiew gardłowy w Tuwie na Syberii. Ale trochę daleko... Bliżej można spróbować upolować śpiewaka gardłowego w Szwecji, Norwegii lub Finlandii. Oczywiście każda odmiana nieco się różni. A jeśli fascynują cię dziwne współbrzmienia dźwięków, poleciłabym rodzimy śpiew biały

FINLANDIA FINLANDIA FINLANDIA FINLANDIA

od jakichs czterech lat interesuję się tym krajem i muszę przyznać, że wszystkie wrocławskie fińskie źródła już wyczerpałam (tj.książki, literatura, przewodniki, mapy i inne ); więc proszę was o małą pomoc; w przyszłym roku najprawdopodobniej zrealizuję moje plany i pojadę do finlandii w wakac

FINLANDIA,FINLANDIA!!

czy ktos ma jakies informacje na temat pracy w Finlandii? Wchodziłem na strony www o pracy,ale tam tylko po Fińsku:-(

FINLANDIA!!!!

Mam w planach wyjazd wkacyjny samochodem do Finlandii. Czy popłynąć promem czy drogą przez kraje nadbałtyckie? Czy warto przejechać/zwiedzić samochodem Finlandię?

Finlandia

A może własnie Finlandia, Tampere to miasto partnerskie Łodzi, i juz prawdopodobnie Finowie otworzą od 1 maja swój rynek pacy. Więc...

FInlandia

Słyszałam, że w Finlandii w ogóle nie ma schronisk, bo nikt swoich zwierząt nie oddaje. Jak sądzicie, czy to możliwe??

Finlandia

roztańczone kolorowe ahoj szukam towarzyszy na szaloną podróż autostopem do Finlandii mój nr gg 8278696 peace

Finlandia

czy zna ktos moze stronke na ktorej bylyby umieszczone takie noclegi w Finlandii??albo ktos tam byl i moglby mi pomoc w znalezieniu dobrej "bazy"? dziekuje:)

finlandia

Finlandia

Finlandia: Finlandia leży w Europie Północnej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Obszar Finlandii liczy 338 tys. km kw., a więc nieco więcej niż powierzchnia Polski.

Finlandia: Najliczniej zaludnione jest południe Finlandii, tam znajdują się największe miasta: Helsinki, Espoo, Tampere i Turku. Część środkowa Finlandii to lasy i jeziora. Zalesienie obejmuje niemal 70 proc. powierzchni Finlandii, a jezior w Finlandii jest aż 188 tysięcy.

Finlandia pogoda: Finlandia leży w strefie klimatu kontynentalnego, dzięki czemu lata są cieplejsze w porównaniu z innymi krajami północnymi. Najpiękniejsza pora na wizytę w Finlandii to kolorowa jesień. Zima w Finlandii zaczyna się i kończy w różnych terminach: od połowy grudnia do końca marca trwa na Wyspach Alandzkich, od połowy listopada do połowy kwietnia w środkowej Finlandii, od końca października do końca kwietnia na północy Finlandii i od końca listopada do końca marca na południowym wybrzeżu Finlandii. W okolicach Utsojki słońce nie wschodzi od 26 listopada do 17 stycznia.

Finlandia wycieczki i atrakcje: Helsinki i okolice, Turku i okolice, Wyspy Alandzkie m.in. Sund - średniowieczny zamek, Mariehamn - barwny port, Pojezierze Fińskie, Rovaniemi za Kołem Podbiegunowym, Finlandia południowa - wędkowanie w Langinkoski, przejażdżka łódką wokół wysp Parku Narodowego Archipelagu Ekenas.

Finlandia warto wiedzieć: Aż 30 proc. terytorium tego kraju stanowią podmokłe łąki i bagna. Oryginalna nazwa Finlandii - Suomi - pochodzi od słowa "suo" - moczary.