Hel
Hel położenie: Hel położony jest na Mierzei Helskiej, która stanowi najmłodszy fragment wybrzeża w Polsce. Mierzeja jest przedłużeniem stałego lądu, wchodzącego daleko w głąb morza. Hel jest najbardziej wysuniętym w morze miejscem Polski.
Pogoda na Helu, kiedy jechać: Cały półwysep Helski a zwłaszcza jego koniec z miastem Hel, posiada unikalny, specyficzny mikroklimat. Morze oblewające Hel z trzech stron sprawia, iż panują tu warunki klimatyczne, które sprzyjają regeneracji zdrowia. Najwyższe temperatury powietrza występują w lipcu. Helski klimat charakteryzuje się też długą i ciepłą jesienią. Mniej jest tu opadów i mniejsze są wahania temperatur.
Jak dotrzeć na Hel: Autobusem, pociągiem, własnym samochodem.
Atrakcje, zabytki, warto zobaczyć na Helu: m.in. Latarnia Morska, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Port helski, Ulica Wiejska, zabytkowe chaty kaszubskie, Kościół pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, Port Marynarki Wojennej, Sala tradycji 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, ruiny niemieckiej baterii, Helskie Fokarium, Fortyfikacje Flotylli Obrony Wybrzeża, plaże Helu.
Warto wiedzieć: Helskie fokarium zostało założone po to, aby pomagać i chronić zagrożone wyginięciem polskie foki. Półwysep Helski słynie z militarnych pozostałości po II wojnie światowej.