Mazury
Położenie Mazur: Mazury są północno-wschodnim regionem Polski. Są one częścią Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego. Wchodzą w skład województwa warmińsko-mazurskiego. Na terenie Mazur znajduje się około 4 tysięcy jezior.
Mazury pogoda, kiedy jechać: Mazury są jednym z najzimniejszych regionów Polski. Zimy są tu długie i mroźne, natomiast lata krótkie i zwykle słoneczne. Ze względu na bogactwo przyrody najpiękniejsze pory na wyjazd na Mazury to wiosna i mieniąca się tysiącami barw malownicza jesień.
Główne miasta na Mazurach: Ełk, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Mikołajki, Morąg, Mrągowo, Nidzica, Olecko, Ostróda, Olsztyn, Pisz, Ruciane-Nida, Szczytno i Węgorzewo.
Mazury atrakcje, zabytki, warto zobaczyć na Mazurach:m.in. Mazurski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy, Muzeum Mazurskie w Szczytnie, Jezioro Nidzkie, Jezioro Mikołajskie, Jezioro Stręgiel, Jezioro Śniardwy, Jezioro Tałty, Zamek Kętrzyński, Zamek Malborski, Pola Grunwaldzkie, Lidzbark Wamiński, Barciany, Nidzica, Dobrocin, Galin, Kwidzyn, Święta Lipka, Kurtynia, Kanał Ostródzko-Elbląski i wiele innych.
Warto wiedzieć:Co roku na Mazurach organizowane są ciekawe imprezy m.in. Piknik Country w Mrągowie, Festiwal Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka w Iławie, Reggae Festiwal w Ostródzie, Festiwal Muzyki Rockowej w Węgorzewie.
Lokale, oznaczone specjalnymi tablicami ”Dziedzictwo kulinarne - Warmia, Mazury i Powiśle” oferują regionalne produkty i potrawy, promują lokalne zwyczaje i kuchnię.
Kanał Ostródzko-Elbląski, który powstał w połowie XIX wieku, to atrakcja na skalę światową. Dzięki pięciu pochylniom statki mogą poruszać się po szynach.