Wszystko o:

finlandia

Urszula Abucewicz

Polka w Finlandii: Wołodymyr Zełenski ma w sobie dużo SISU. Polacy zresztą też

Polka w Finlandii: Wołodymyr Zełenski ma w sobie dużo SISU. Polacy zresztą też

Na wieść, że Rosja zaatakowała Ukrainę, świat zamarł, kraje stowarzyszone w NATO zjednoczyły się, a te, które są poza sojuszem, wyraziły chęć dołączenia. Jednym z nich jest Finlandia, której granica z Rosją wynosi niemal 1400 km. Jakie nastroje panują w tym kraju? Czy Finowie szykują się na wojnę? I czego możemy się od nich nauczyć? Rozmawiamy z Aleksandrą Michtą-Juntunen, autorką książki "Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki", która od 15 lat mieszka i pracuje w Helsinkach.

Rosjanie znów odwiedzają Finlandię. "Mają dość pieniędzy i wielki apetyt na zakupy"

W lipcu Rosja i Finlandia zniosły obostrzenia dotyczące ruchu turystycznego spowodowane pandemią COVID-19. Tłumy z Rosji ruszyły na zakupy. Rosjanie, którzy chcą pojechać do Finlandii autobusem, muszą czekać na wolne miejsca aż do połowy sierpinia

Finlandia nie chce u siebie Rosjan. "Sytuacja jest nie do zniesienia"

Wiele rosyjskich autobusów pojawia się na przejściu granicznym Nuijamaa na południowym wschodzie kraju. Niektórzy pasażerowie planują tu wakacje, inni ruszają w dalszą drogę. Finlandia mówi jednak dość takiej sytuacji i planuje wstrzymać wizy turystyczne dla Rosjan. Ma to być akt solidarności z Ukrainą.

Gdzie na świecie można posłuchać prawdziwego śpiewu gardłowego?

odmianą na świecie jest śpiew gardłowy w Tuwie na Syberii. Ale trochę daleko... Bliżej można spróbować upolować śpiewaka gardłowego w Szwecji, Norwegii lub Finlandii. Oczywiście każda odmiana nieco się różni. A jeśli fascynują cię dziwne współbrzmienia dźwięków, poleciłabym rodzimy śpiew biały

FINLANDIA FINLANDIA FINLANDIA FINLANDIA

od jakichs czterech lat interesuję się tym krajem i muszę przyznać, że wszystkie wrocławskie fińskie źródła już wyczerpałam (tj.książki, literatura, przewodniki, mapy i inne ); więc proszę was o małą pomoc; w przyszłym roku najprawdopodobniej zrealizuję moje plany i pojadę do finlandii w wakac

FINLANDIA,FINLANDIA!!

czy ktos ma jakies informacje na temat pracy w Finlandii? Wchodziłem na strony www o pracy,ale tam tylko po Fińsku:-(

FINLANDIA!!!!

Mam w planach wyjazd wkacyjny samochodem do Finlandii. Czy popłynąć promem czy drogą przez kraje nadbałtyckie? Czy warto przejechać/zwiedzić samochodem Finlandię?

Finlandia

A może własnie Finlandia, Tampere to miasto partnerskie Łodzi, i juz prawdopodobnie Finowie otworzą od 1 maja swój rynek pacy. Więc...

Finlandia

roztańczone kolorowe ahoj szukam towarzyszy na szaloną podróż autostopem do Finlandii mój nr gg 8278696 peace

FInlandia

Słyszałam, że w Finlandii w ogóle nie ma schronisk, bo nikt swoich zwierząt nie oddaje. Jak sądzicie, czy to możliwe??

Finlandia

czy zna ktos moze stronke na ktorej bylyby umieszczone takie noclegi w Finlandii??albo ktos tam byl i moglby mi pomoc w znalezieniu dobrej "bazy"? dziekuje:)

finlandia

Finlandia

Finlandia: Finlandia leży w Europie Północnej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Obszar Finlandii liczy 338 tys. km kw., a więc nieco więcej niż powierzchnia Polski.

Finlandia: Najliczniej zaludnione jest południe Finlandii, tam znajdują się największe miasta: Helsinki, Espoo, Tampere i Turku. Część środkowa Finlandii to lasy i jeziora. Zalesienie obejmuje niemal 70 proc. powierzchni Finlandii, a jezior w Finlandii jest aż 188 tysięcy.

Finlandia pogoda: Finlandia leży w strefie klimatu kontynentalnego, dzięki czemu lata są cieplejsze w porównaniu z innymi krajami północnymi. Najpiękniejsza pora na wizytę w Finlandii to kolorowa jesień. Zima w Finlandii zaczyna się i kończy w różnych terminach: od połowy grudnia do końca marca trwa na Wyspach Alandzkich, od połowy listopada do połowy kwietnia w środkowej Finlandii, od końca października do końca kwietnia na północy Finlandii i od końca listopada do końca marca na południowym wybrzeżu Finlandii. W okolicach Utsojki słońce nie wschodzi od 26 listopada do 17 stycznia.

Finlandia wycieczki i atrakcje: Helsinki i okolice, Turku i okolice, Wyspy Alandzkie m.in. Sund - średniowieczny zamek, Mariehamn - barwny port, Pojezierze Fińskie, Rovaniemi za Kołem Podbiegunowym, Finlandia południowa - wędkowanie w Langinkoski, przejażdżka łódką wokół wysp Parku Narodowego Archipelagu Ekenas.

Finlandia warto wiedzieć: Aż 30 proc. terytorium tego kraju stanowią podmokłe łąki i bagna. Oryginalna nazwa Finlandii - Suomi - pochodzi od słowa "suo" - moczary.